Parki krajobrazowe w Polsce. Mamy ich ponad 120!
Na terenie całej Polski obecnie znajduje się 125 parków krajobrazowych. Ich łączna powierzchnia stanowi 8,36% terytorium kraju. Pierwszy tego typu park powstał w 1976 roku na Pojezierzu Suwalskim. Obszary te są chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe i walory krajobrazowe.
Dolnośląskie Parki Krajobrazowe. Idealne na urlop
W województwie dolnośląskim jest 12 parków krajobrazowych, których teren łącznie wynosi 283 7117,8 ha. Parki wyróżnia szata roślinna, często w otoczeniu gór i przedgórzy, a także w rejonie mało zmienionych fragmentów dolin rzecznych. Obszary te znajdują się także na terenach podmokłych i bagiennych, łąkach i pastwiskach.
- Najcenniejsze lasy rosną w dolinach rzecznych – Odry, Bystrzycy, Strzegomki, dolinach Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich oraz w Borach Dolnośląskich. Bardzo cenne są zbliżone do naturalnych fragmenty lasów łęgowych, grądów i olsów. Bogactwo gatunków chronionych i rzadkich oraz unikalność zespołów roślinnych wskazuje na wysokie walory przyrodnicze – czytamy na stronie umwd.dolnyslask.pl
Na Dolnym Śląsku znajdują się:
- Książański Park Krajobrazowy
- Park Krajobrazowy "Chełmy"
- Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy"
- Park Krajobrazowy "Dolina Bystrzycy"
- Park Krajobrazowy "Dolina Jezierzycy"
- Park Krajobrazowy Doliny Bobru
- Park Krajobrazowy Gór Sowich
- Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich
- Przemkowski Park Krajobrazowy
- Ślężański Park Krajobrazowy
- Śnieżnicki Park Krajobrazowy
- Rudawski Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy" jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce
Park utworzono w 1996 roku. Zajmuje powierzchnię 87 040 ha, w tym w województwie wielkopolskim 16 296,54 ha. W jego granicach jest 300 stawów. Jest tu mnóstwo gatunków ptaków - łącznie odnotowano tu aż 277 gatunków, w tym 169 lęgowych. Najcenniejsze są w obszarze rezerwatu "Stawy Milickie". Na terenie parku znajduje się także jedna z największych w Europie hodowli karpia.
Rudawski Park Krajobrazowy
W 1989 roku utworzony został Rudawski Park Krajobrazowy, który znajduje się w południowej części województwa dolnośląskiego. Przez ten malowniczy park o powierzchni 15 705 ha przepływa rzeka Bóbr. Jest tu wiele form skalnych zbudowanych z granitów, gnejsów, amfibolitów, zieleńców, czy zlepieńców. Park oferuje łącznie 152 km szlaków turystycznych, a warte zobaczenia są m.in. Stawy Karpnickie, Dolina Janówki, Góry Sokole, Starościńskie Skały, czy Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach.
Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich
Park powstał w 1998 roku i leży m.in. na terenie gminy Głuszyca, Wałbrzycha, Boguszowa-Gorców i Jedliny-Zdrój. Powierzchnia parku wynosi 6493 ha. Swoim zasięgiem obejmuje Góry Kamienne, Wałbrzyskie oraz Suche. Są tu takie szlaki turystyczne jak np. niebieski- trasa: z Mieroszowa do Wałbrzycha, czy szlak narciarski - trasa z Andrzejówki do Głuszycy. Szlaki turystyczne prowadzą przez bardzo ciekawe przyrodniczo miejsca, na trasie są też punkty widokowe wraz z nieznakowanymi drogami leśnymi. W lecie to idealne miejsce dla turystyki pieszej i rowerowej. Z kolei w zimie uprawiane jest tu narciarstwo zjazdowe. Wyciągi są w okolicach Łomnicy, Rybnicy Leśnej i na stokach Dzikowca Wielkiego. Warte zobaczenia są m.in. Zamkowa Góra, Zamek Radosno, czy punkt widokowy na Borowej.
Książański Park Krajobrazowy
Park zajmujący powierzchnię 3155 ha to absolutna perełka województwa dolnośląskiego. Utworzono go w 1981 roku. Na jego terenie znajduje się wyjątkowy kompleks Zamku Książ. Jest też wiele ciekawych szlaków turystycznych, m.in. Szlak Zamków Piastowskich przebiegający trasą: Chwaliszów-Zamek Cisy-Pełcznica-wąwóz Pełcznicy-Szczawienko-Lubiechów-Pogorzała i Modliszów. Długość szlaku to aż 38,5 km. Warto również wybrać się na spacer Ścieżką Hochbergów, od Świebodzic do Szczawienka.
Zobaczcie parki krajobrazowe województwa dolnośląskiego w galerii.
Dolnośląskie parki krajobrazowe. To idealne miejsca na letni wypoczynek
Polecany artykuł: