W całej Polsce znajdziemy wiele miejscowości, które przestały istnieć. To np. Brzezina Polska w woj. opolskim, czy Nieboczowy w woj. śląskim. W województwie dolnośląskim mamy opuszczone miasta, takie jak Pstrąże i Miedzianka. Ta druga miejscowość była kiedyś jednym z najmniejszych miast Dolnego Śląska.
Miedzianka. Miasto widmo na Dolnym Śląsku
Miedzianka, to malowniczo położone dawne miasto w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie) na Dolnym Śląsku. Stąd możemy podziwiać m.in. Karkonosze i Góry Kaczawskie. Historia tego miejsca obfituje w różne ciekawostki. Od wieków Miedzianka była związana z górnictwem rud miedzi, srebra, cynku i uranu. Początki miasta sięgają XIV wieku, kiedy to w okolicy rozpoczęto wydobycie srebra. Prawdziwy rozkwit nastąpił w XVI wieku, gdy miasto otrzymało prawa górnicze. W tym czasie Miedzianka stała się ważnym ośrodkiem wydobycia miedzi, pojawiły się liczne szyby i sztolnie, zaczął się prawdziwy rozkwit.
„Na początku XX w. Miedzianka stała się ważną miejscowością turystyczno-wypoczynkową w Prusach, licznie odwiedzaną przez wczasowiczów. (…) Miasteczko miało dobrze rozwiniętą infrastrukturę miejska. Działały 2 kościoły: katolicki i ewangelicki, cztery gospody, szkoły, apteka, 4 browary, zakład kamieniarski, warsztaty rzemieślnicze i sklepy a nawet zakład produkcji pościeli”
– pisze pan Stanisław Dziuba na portalu magazyndolnyslask.pl.
Upadek Miedzianki
Niestety, lata powojenne dla Miedzianki oznaczały zmiany totalne. Ludność niemiecka została wysiedlona, a władze podjęły decyzję o likwidacji osady i zdegradowaniu jej do rangi wsi. Przez kilka lat wydobywano tu rudy uranu i wywożono do ZSRR. „Rabunkowo prowadzona działalność górnicza spowodowała w Miedziance liczne szkody górnicze. Zaczął zapadać si grunt nad sztolniami. Pierwsza zapadła się czereśnia w ogrodzie jednego z mieszkańców, potem powstawały kolejne zapadliska. Zapad się budynek kuźni, konie pracujące w polu. Runęła jedna z ścian kościoła ewangelickiego. Domy zaczęły pękać.”- czytamy na magazyndolnoslaski.pl.
W latach 70-tych mieszkańcy zostali przesiedleni, a większość budynków wyburzono. Miedzianka przestała istnieć. Wioska dopiero w latach 90-tych zaczęła się odradzać. Dzięki książce Filipa Springera "Miedzianka. Historia znikania" wieś zyskała popularność i zainteresowanie turystów. Dziś, przyciąga miłośników górskich wycieczek.
Co warto zobaczyć w Miedziance?
Mimo trudnej historii, w Miedziance jest kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć:
- Kościół św. Jana Chrzciciela: Neogotycki kościół z XIX wieku, który przetrwał likwidację wsi.
- Browar Miedzianka: wybudowany kilka lat temu restauracyjny browar, który nawiązuje do tradycji warzenia piwa w Miedziance
- Hałdy i wyrobiska:pozostałości po dawnej działalności górniczej, które stanowią unikatowy krajobraz
Warto też wybrać się na ścieżkę historyczną: Miedzianka – Mniszków – Kolorowe Jeziorka - Ciechanowice. Zobaczymy tu ładne widoki, a cała okolica nie jest tak uczęszczana przez turystów, tłumów nie będzie.