Cukrzyca, Dolny Śląsk

i

Autor: Urząd Marszałkowski we Wrocławiu

Darmowa diagnostyka cukrzycy ruszy na Dolnym Śląsku. Jest na to 10 mln zł! [AUDIO]

2020-02-24 15:17

Darmowa diagnostyka cukrzycy ruszy na Dolnym Śląsku. Program jest skierowany do osób, u których do tej pory nie zdiagnozowano cukrzycy typu 2 oraz znajdują się w grupie ryzyka. A sprawa jest poważna, rocznie z powodu cukrzycy umiera 5 mln osób na świecie.

Z darmowych badań i konsultacji z dietetykiem będą mogły skorzystać osoby w wieku 35-64 lat oraz będące w grupie ryzyka, to znaczy:

- Osoby z nadwagą, z hiperglikemią, kobiety, które podczas ciąży miały zdiagnozowaną cukrzycę ciążową - mówi Marcin Krzyżanowski wicemarszałek Dolnego Śląska. Do udziału w Programie będą mogły przystąpić również osoby, które nie są objęte wymienionymi czynnikami ryzyka, a które nie miały wykonywanych badań stężenia glukozy we krwi i testu obciążenia glukozą w ciągu ostatnich 3 lat. Jedna osoba może wziąć udział tylko w jednym projekcie, który przyczynia się do realizacji programu. 

Z programu będzie mogło skorzystać ok. 24 tys. dolnoślązaków, ale dopiero za rok, ponieważ tyle potrwa etap wyboru i przygotowań wykonawców projektu.

W ramach programu już 25 lutego wystartuje konkurs koordynowany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Wystartować będą w nim mogły m.in. szpitale, placówki ochrony zdrowia z terenu województwa dolnośląskiego, a kwota środków europejskich przeznaczonych na konkurs sięga niemal 10 milionów złotych. Dofinansowanie zostanie podzielone na cztery subregiony (wałbrzyski, wrocławski, jeleniogórski i legnicko – głogowski), a w każdym z nich wybrany zostanie wybrany jeden realizator programu zdrowotnego.

- Rozpoczynamy kolejny, niezwykle istotny program profilaktyczny skierowany do mieszkańców regionu. Doświadczenie pokazuje, że skuteczna profilaktyka może uratować życie, dlatego zachęcam mieszkańców w wieku aktywności zawodowej Dolnego Śląska, aby korzystali z możliwości, jakie dla nich przygotowujemy – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Program składać się będzie z 4 etapów
•       Etap 1 – działania informacyjno-edukacyjne,
•       Etap 2 – działania diagnostyczne,
•       Etap 3 – spotkania konsultacyjne,
•       Etap 4 – ocena skuteczności i realizacji celów Programu.


Etap pierwszy to pozyskanie chętnych do udziału w Programie. Materiały informacyjno-promocyjne (ulotki, plakaty, itp.) będą zachęcać do uczestnictwa w Programie jak również będą składać się z ankiety rekrutacyjnej na podstawie której nastąpi weryfikacja potencjalnych uczestników. Następnie zostaną przeprowadzone spotkania edukacyjne, których celem jest wspieranie osób chorych w samo¬dzielnym postępowaniu z cukrzycą oraz w modyfikacji stylu życia, ze względu na zalecany sposób odżywiania oraz aktywność fizyczną.


Etap drugi to diagnoza uczestników i skierowanie ich na badanie laboratoryjne. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych i uzyskanych punktów w  kalkulatorze FINDRISC uczestnicy projektu będą brać udział w konsultacjach lekarskich, a następnie  przechodzą do trzeciego etapu. Organizacja sieci punktów prowadzących badania profilaktyczne będzie po stronie Beneficjenta.  


Etap trzeci to działania konsultacyjne do których zostaną skierowane osoby z wysokim i  bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na cukrzyce typu 2 (niezależnie od wyników glikemii) i stanem przedcukrzycowym. W skład tego etapu wchodzą konsultacje z  dietetykiem oraz z diabetologiem.


Etap czwarty będzie przeprowadzony przez Beneficjentów Programu za pomocą ankiet zebranych od uczestników Projektu oraz mierników efektywności realizacji programu.

Posłuchaj więcej o programie profilaktycznym na Dolnym Śląsku