Z sześciu mieszkań treningowych skorzysta docelowo 120 osób, np. bezdomni, samotne matki czy pełnoletni opuszczający ośrodek wychowawczy, a także osoby z niepełnosprawnością intelektualną (osobne mieszkanie).
Celem głównym projektu jest wzrost dostępu do mieszkalnictwa wspomaganego dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Osobom tym zostanie zapewniony bezpłatny pobyt w pokojach jedno- i dwuosobowych na okres 3 miesięcy (z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy) w mieszkaniach treningowych wraz z usługami treningowymi i opiekuńczymi.
- W takich mieszkaniach, lokatorzy mogą nie tylko znaleźć spokojne miejsce do funkcjonowania, ale odbyć również treningi, np. kulinarne, higieny. Dostaną również wsparcie psychologa, terapeuty i prawnika - mówi Anna Pełdiak z fundacji Inicjowania Rozwoju Społecznego.
Kto może starać się o udział w projekcie?
- samotni rodzice lub rodzice mający problemy opiekuńczo-wychowawcze,
- osoby niemające dostępu do mieszkania,
- osoby zagrożone ubóstwem, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego przewidzianego przez ustawę o pomocy społecznej,
- osoby uzależnione po zakończonym leczeniu specjalistycznym,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby opuszczające pieczę zastępczą,
- osoby wymagające opieki i usług asystenckich
Pokoje w mieszkaniach są zmodernizowane i doposażone we wszelkie niezbędne sprzęty. Dodatkowo na stanie mieszkań jest sprzęt RTV i AGD. Pokoje nie posiadają żadnych ozdób i dekoracji, aby nowi lokatorzy mogli je sami spersonalizować i poczuć się jak u siebie.
- To nie ma być hotel, a zwykłe mieszkanie. Każdy pokój jest zaopatrzony w łóżka, szafę, biurko, lampkę, trochę przypomina to mieszkanie studenckie, bo będzie mieszkać tu po 5,6 osób - dodaje Anna Pełdiak.
Mieszkania udostępniła gmina Wrocław, a projekt jest finansowany m.in. z funduszy europejskich. Osoby zainteresowane mogą zgłosić się mailowo na adres [email protected].
Polecany artykuł: