Kopciuchy

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Wrocław

Czym palą wrocławianie? Smog z pieców zatruwa miasto. W ostatnich dniach jakość powietrza była tragiczna

2024-01-15 14:49

Na przestrzeni ostatniego tygodnia jakość powietrza we Wrocławiu była fatalna. Według standardów Unii Europejskiej jej poziom był krytyczny, czego przyczyną są w znaczne mierze tzw. kopciuchy, w których mieszkańcy potrafią palić dosłownie wszystkim...

Czym palą wrocławianie? Strażnicy miejscy kontrolują kopciuchy

Za kontrolę tego, czym palą wrocławianie, odpowiedzialna jest straż miejska. W maju z kontroli wynikało, że około 50% pieców we Wrocławiu to piece na węgiel, czyli tzw. kopciuchy. Podczas bieżącego sezonu grzewczego wykonano już około 15 tysięcy kontroli z użyciem specjalnych dronów. Wyposażone są one w czujnik nazwany w dosyć zabawny sposób - "Nosacz 2".

Wyniki kontroli są niestety dla wrocławian dosyć bolesne. Funkcjonariusze często spotykają się ze spalaniem materiałów niedozwolonych, czyli m.in.:

  • lakierowanych odpadów meblowych,
  • odpadów budowlanych,
  • plastikowych butelek typu „Pet”,
  • odzieży,
  • różnego rodzaju plastików.

Za spalanie odpadów, które nie są do tego przeznaczone, grozi kara aresztu lub kara grzywny. Jeśli chodzi o grzywnę, to kara pieniężna wynosi do 500 złotych, jednak wyroki sądowe wynoszą do nawet 5 tys. złotych. Uchwała Sejmiku Wojewódzkiego przewiduje karę właśnie do 5 tys. złotych, a w przypadku utrudniania kontroli - nawet karę pozbawienia wolności do lat 3.

W sytuacjach kiedy nie można stwierdzić jednoznacznie czy w piecu spalane są odpady a zgłoszenia mieszkańców (wielokrotne) wskazują na spalanie materiałów niedozwolonych funkcjonariusze pobierają do analizy próby popiołu. Próby przekazywane do Politechniki Wrocławskiej z którą Straż ma podpisaną umowę - mówi rzecznik Straży Miejskiej, Waldemar Forysiak, w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

To właśnie kopciuchy odpowiadają za około 70% zanieczyszczeń w powietrzu. Dla porównania, wartość ta dla samochodów wynosi około 5%, a według niektórych badań zaledwie 3%.

Termomodernizacja. Pozbądź się kopciucha
Materiał sponsorowany