Cud we Wrocławiu? Hostia zabarwiła się na czerwono. Jest komentarz naukowców

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Wrocław

Cud we Wrocławiu? Hostia zabarwiła się na czerwono. Jest komentarz naukowców

2024-09-12 15:49

Przez ostatnie lata naukowcy badali kilkanaście hostii, na których pojawiły się czerwone plamy. Czy faktycznie mamy do czynienia z cudem? Według badaczy te zjawiska można wytłumaczyć w racjonalny sposób.

Hostia we Wrocławiu zabarwiła się na czerwono. Naukowcy sprawdzili, jak do tego doszło?

Do tej pory na całym świecie zarejestrowano ok. 130 przypadków, w których doszło do „przemienienia hostii”. Władze kościoła określają to jako zjawiska nadprzyrodzone. W Polsce tego typu zmiany były udokumentowane w kościołach w Legnicy i Sokółce (podlaskie), a ostatnio również w katedrze na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu - uznano za cuda. Hostia zabarwiła się na kolor czerwony. Katolicy wierzą wtedy w przemianę chleba w ciało Jezusa.

Naukowcy wyjaśniają tajemnicę

Jak informuje portal wroclaw.pl, naukowcy pracujący dla Interdyscyplinarnego Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych, przebadali kilkanaście takich przypadków.

Weryfikowano, czy nie doszło do pomyłki, czy nawet oszustwa.

- Naukowcy różnych specjalności mają nam pomóc rozstrzygnąć, czy dane zjawisko jest niewytłumaczalne. Zaś teologowie stoją przed wyzwaniem interpretacji teologicznych tych znaków i wydarzeń. Następuje spotkanie nauki i teologii. Nauka pozwala oczyszczać to, co w wierzeniach nie jest do przyjęcia, nie jest autentyczne

- powiedział w rozmowie z portalem wroclaw.pl arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski. Jak zaznaczył, wiele osób zgłasza się do kurii i opowiada o zdarzeniu, które określa mianem cudu.

– I oczekują, że autorytetem Kościoła, uznam to wydarzenie i zaaprobuję. Kościół jest w tym bardzo ostrożny

– mówi abp Józef Kupny.

Podczas badań prowadzonych przez naukowców okazało się, że w większości próbek wykryto grzyby. To po prostu natura. Przykładem jest chociażby hostia z katedry na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, którą również dokładnie przebadano. Wykryto na niej różnego rodzaju grzyby – także takie, które powodują czerwone przebarwienia. I co istotne, nie rozpoznano na niej ludzkiego DNA.

Jak się okazuje, żeby pojawiła się pleśń wystarczy kilka warunków:

  • zarodniki
  • wilgotność,
  • brak światła,
  • odpowiednie podłoże,
  • brak przewiewu

Zatem badania naukowców potwierdzają, że czerwone plamy na hostiach można wytłumaczyć działaniem natury. W związku z tym Watykan wydał już dyspozycję, żeby biskupi byli bardziej ostrożni w uznawaniu cudów. Wszystko po to, żeby nie podważało to wiarygodności Kościoła.