Groźny barszcz Sosnowskiego znów pojawił się we Wrocławiu
- Gdybyście spacerowali po Migdałowym uważajcie! - zaalarmował jeden z mieszkańców na grupie związanej z wrocławskim osiedlem Klecina. To nie pierwszy raz, kiedy barszcz Sosnowskiego pojawia się w rejonie parku Migdałowego. W poprzednich latach również były zgłoszenia z tej lokalizacji.
Zazwyczaj barszcz Sosnowskiego spotykany jest na polach, ale co pewien czas zobaczymy go także w rejonach parków, na terenie miast. Lokalizacje, w których potwierdzono obecność rośliny można sprawdzić na stronie mapa.barszcz.edu.pl. Wytypowano tu m.in. rejon ul. Lipskiej, czy ul. Brzozowej. Ale nie tylko, bo groźny barszcz Sosnowskiego był spotykany również m.in. blisko parku Leśnickiego, a także w rejonie ul. Brochowskiej i Popielskiego na osiedlu Księże.
Często roślinę można spotkać wzdłuż rzek i strumyków, na skarpach wodnych, czy obrzeżach lasów i na łąkach.
„Zemsta Stalina” to odporna roślina, szybko się rozprzestrzenia
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która potocznie nazywany jest „zemstą Stalina”. Do Polski sprowadzono ją z Kaukazu na początku lat 50-tych w celach pastewnych. Na początku myślano, że roślina dzięki swoim dużym rozmiarom może rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Szybko się okazało, że zwierzęta niechętnie zjadały kiszonkę na bazie barszczu, a mięso i mleko od nich pozyskiwane miało zmieniony zapach i smak. Poza tym to bardzo odporna roślina, która szybko rozprzestrzenia się z wiatrem i wodą. Dodatkowo ludzie, którzy pracowali przy hodowli tej rośliny często skarżyli się na poparzenia skóry.
- Oparzenia powstają pod wpływem działania promieni UV, które inicjują reakcję chemiczną, zachodzącą w skórze. Czas po którym zachodzi reakcja wynosi zwykle od 15 min. do 2 godzin i zależy od panujących warunków środowiskowych (nasłonecznienie, wilgotność, temperatura). Oparzeniom towarzyszy powstawanie blizn, w skrajnych przypadkach (przy braku odpowiedniego leczenia) może dojść do amputacji poparzonych kończyn – czytamy na stronie gov.pl
Rośliny zazwyczaj rosną nawet do wysokości 3 metrów, a czasem nawet 5 metrów. Dodatkowo cechują się także masywnością liści, łodyg i kwiatostanów.
- Gatunek jest niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt hodowlanych lub domowych, obniża stan zachowania niektórych typów siedlisk przyrodniczych – podkreśla w swoim komunikacie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Gdzie zgłaszać obecność barszczu Sosnowskiego?
Mapa, na której możemy sprawdzić, gdzie występuje w Polsce barszcz Sosnowskiego liczy już ponad 3 tysiące lokalizacji. Warto pamiętać, że jeśli zauważymy tą groźną roślinę na terenie Wrocławia, należy to zgłosić do straży miejskiej - tel. 986 lub e-mail: [email protected]
Strażnicy przyjadą na miejsce, otoczą roślinę taśmą z ostrzeżeniami i zawiadomią zarządcę terenu, który powinien usunąć roślinę.