Wieża widokowa na Chełmcu otwarta!
Po zimowej przerwie 28 marca otwarta została wieża widokowa na Chełmcu – to jeden z najbardziej lubianych górskich szczytów Dolnego Śląska. Wieża będzie otwarta dla turystów aż do końca października. Krajobraz okolic Wałbrzycha można będzie podziwiać od piątku do niedzieli od godz. 10:00 do 18:00.
- Chcemy poinformować wszystkich turystów, gości, mieszkańców, kuracjuszy Szczawna-Zdroju i okolic całej aglomeracji wałbrzyskiej, że od dziś udostępniamy wieżę widokową na Chełmcu. Liczymy na dużą frekwencję i na państwa obecność. Zapraszamy
- zachęca Marek Ćmikiewicz, burmistrz Szczawna -Zdroju.
Chełmiec. Góra z historią i tajemnicami
Chełmiec (851 m n.p.m.) to szczyt w Górach Wałbrzyskich z niezwykle ciekawą historią. Od kamiennej wieży widokowej, przez zagłuszarki Radia Wolna Europa, po krzyż milenijny – w przeszłości o tej górze było głośno. Co warto wiedzieć o Chełmcu?
Ta słynna góra jest częścią Masywu Chełmca w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe). W XIX wieku na szczyt poprowadzono drogi, które ułatwiły dostęp dla turystów. W 1888 roku zbudowano kamienną wieżę widokową w kształcie zamkowej baszty. Obiekt powstał dzięki pomocy finansowej Hochbergów. Budowla o wysokości 22 metrów wysokości stoi do dziś.
Po II wojnie światowej na Chełmcu wybudowano budynek, w którym umieszczono Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON). W budynku tym znajdowały się nadajniki zagłuszające sygnał Radia Wolna Europa. Anteny były umieszczone na drewnianych masztach wokół budynku. Po likwidacji zagłuszarek w budynku przez jakiś czas był ośrodek kolonijny.
W 1973 roku zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 metrów. Obecnie jest on wykorzystywany przez telewizję, telefonię komórkową, nadajniki radiowe i służby cywilne.
Będąc na Chełmcu nie sposób pominąć 45-metrowego krzyża, który powstał w 2000 roku. Nocą jest oświetlany reflektorami. Wszystkie budowle na Chełmcu, zwłaszcza wieża RTV, są widoczne z odległości kilkudziesięciu kilometrów przy dobrej pogodzie.
Góra zdecydowanie dominuje w krajobrazie Wałbrzycha i okolic, a przy dobrej pogodzie można ją dostrzec z oddalonego o 70 km Wrocławia.
Jak dotrzeć na szczyt góry Chełmiec?
Ten drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich oferuje piękne widoki, ciekawe atrakcje i trasy o różnym stopniu trudności. Wyprawę na Chełmiec można zacząć wysiadając na stacji Boguszów-Gorce Zachód. Pierwszy etap to przejście szlakiem przez górę Mniszek. Po zejściu z góry, która w całości leży na terenie Boguszowa-Gorc, kierujemy się przez małą kolonię i ruszamy w stronę Chełmca. Wejście na Chełmiec od strony Boguszowa jest dość łagodne, idziemy spokojnym tempem, niebieskim szlakiem. Po drodze można podziwiać malownicze widoki. Zejść możemy szlakiem zaczynającym się zaraz za krzyżem.