Ciekawostki

95 lat osiedla WuWA we Wrocławiu. Tu poczujesz się jak w latach 20-tych

2024-08-23 13:54

Osiedle WuWa we Wrocławiu to miejsce wyjątkowe w skali Europy. Uważane jest za jedno z najciekawszych modernistycznych osiedli, które powstało w końcówce lat 20-tych ubiegłego wieku. Mimo upływu 95 lat zachowane jest niemal w niezmienionym stanie. To ciekawy eksperyment architektoniczny, ale i mało znana atrakcja turystyczna.

Osiedle WuWa to mało znana atrakcja Wrocławia. Warto tu zajrzeć

WuWa to wrocławskie eksperymentalne osiedle – wystawa, która powstała w 1929 roku na Wielkiej Wyspie między dzisiejszymi ulicami: Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Mikołaja Kopernika. Ciekawe pod względem architektonicznym budynki znajdują się blisko Hali Stulecia i Parku Szczytnickiego.

Głównym założeniem ówczesnych niemieckich architektów było przedstawienie nowych trendów w budownictwie mieszkaniowym w okresie międzywojennym. Projekt realizowało 11 architektów, a budowa całego kompleksu trwała tylko 3 miesiące. Mimo upływu 95 lat wzorcowe osiedle WuWa przetrwało do dziś i jest mało znaną atrakcją Wrocławia. Podobne projekty zrealizowano w latach 20-tych i 30-tych w Stuttgarcie, Brnie, Zurichu, Pradze i Wiedniu. Jak podkreślają badacze, wszystkie projekty przyczyniły się do rozwoju nowoczesnej architektury XX wieku.

Przy budowie nowoczesnego jak na tamte czasy osiedla wykorzystano eksperymentalną technologię. - Projekt przewidywał wybudowanie 37 obiektów: domy jednorodzinne i dwurodzinne, domy w zabudowie szeregowej oraz domy wielorodzinne, a także parterowe przedszkole. Pięciu obiektów nie zrealizowano – czytamy na stronie wroclaw.pl

Łącznie powstały 103 mniejsze mieszkania (45-60 metrów kwadratowych) i 29 większych. Zaprojektowane zostało także otoczenie budynków. Po zakończeniu wystawy do budynków wprowadzili się m.in. pracownicy wrocławskiej Akademii Sztuki, architekci, śpiewacy oraz pisarze.

Najciekawsze budynki osiedla WuWa

Jedną z największych atrakcji eksperymentalnego osiedla WuWa jest galeriowy dom w pobliżu przystanku „Tramwajowa”. Obecnie jest tu kawiarnia WuWa Cafe. Można napić tutaj nie tylko kawy, ale także dowiedzieć czegoś więcej o historii wyjątkowego osiedla – znajdziemy tu darmowe materiały o wystawie. Kolejnym ciekawym obiektem jest budynek przy ul. Wróblewskiego 18 – to drewniany budynek z płaskim dachem, dawniej było tu przedszkole. Obiekt spłonął w 2006 roku, później został odbudowany, a dziś mieści się tu Centrum Szkoleniowo-Informacyjnego Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów.

Warto zwrócić uwagę także na budynek przy ul. Tramwajowej 2 b. Jeszcze kilka lat temu służył jako dom studencki „Pancernik”. Dziś, pozostaje zamknięty. Przy ul. Kopernika 9 zobaczymy natomiast obiekt, w którym mieści się obecnie hotel, a dawniej był dom hotelowy dla bezdzietnych małżeństw i osób samotnych. Do dziś można podziwiać ciekawą bryłę budynku.

Inne warte uwagi obiekty znajdują się przy ul. Zielonego Dębu i Dembowskiego. Budynki są własnością prywatną.

Polecamy wybrać się na spacer po historycznym osiedlu WuWa na Wielkiej Wyspie. Będzie to klimatyczna podróż do dawnych lat 20-tych XX wieku.

Zobaczcie nasze aktualne zdjęcia z wrocławskiego osiedla WuWa z sierpnia 2024 roku.

95 lat osiedla WUWA we Wrocławiu. Tu poczujesz się jak w latach 20-tych

Quiz. 10 zdjęć z Wrocławia. Rozpoznasz te miejsca? Liczy się każdy szczegół

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwizna. Na zdjęciu widzimy:
Na początek łatwizna. Na zdjęciu widzimy: