23. rocznica zamachu na World Trade Center
Zamach z 11 września 2001 roku na zawsze odmienił życie całego mnóstwa ludzi na całym świecie. Echa wydarzeń z początku XXI wieku do dziś potrafią odbijać się na zaburzonym poczuciu bezpieczeństwa wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To właśnie tego dnia rozpoczął się też nowy w historii ludzkości okres globalnej walki z terroryzmem.
Zamachy 11 września 2001 roku - przebieg wydarzeń
Seria czterech zamachów przeprowadzonych przez terrorystyczną organizację Al-Kaida rozpoczęła się we wtorkowy poranek. 11 września 2001 roku o godzinie 08:46 w północną wieżę World Trade Center w Nowym Yorku uderzył Boeing 767 linii American Airlines. Na pokładzie lecącego z prędkością 790 km/h samolotu znajdowało się 11 członków załogi i 81 pasażerów.
Moment uderzenia w wieżowiec został zarejestrowany przez dwie prywatne kamery. Przebieg zdarzeń śledziły oczy z całego świata, jednak wtedy nikt nie zdawał sobie jeszcze sprawy, że to dopiero początek serii zamachów. O godzinie 09:02 drugi z porwanych samolotów uderzył w wieżę południową, która zawaliła się po 57 minutach. Wieża północna runęła niespełna pół godziny później, o godz. 10:28.
Atak na dwa wieżowce nie był jedynym zaplanowanym przez terrorystów działaniem. O godzinie 9:37 Lot 77 American Airlines rozbił się o zachodnie skrzydło Pentagonu. Ostatni z zaplanowanych ataków nie przyniósł jednak pożądanych przez Al-Kaidę skutków. O godzinie 10:03 samolot rejsu nr 93 United Airlines rozbił się na polach Pensylwanii. Czwarty z samolotów uderzyć miał w waszyngtoński Kapitol, jednak plan terrorystów udaremnili pasażerowie, którzy na pokładzie rozpoczęli walkę z oprawcami.
Liczba ofiar zamachów z 11 września 2001 to 2973 zabitych i 26 oficjalnie zaginionych osób. W wyniku zamachu rannych zostało z kolei ponad 6000 osób. Proces identyfikacji niektórych ciał nie zakończył się aż do dziś.
Co stoi w miejscu World Trade Center?
Decyzją władz, bliźniacze wieże o poprzednim kształcie nie zostały odbudowane. Nie oznaczało to jednak, że teren pozostał niezagospodarowany. Do 2021 na miejscu dawnych wież powstać miał nowy kompleks budynków, który będzie składał się z wież:
- 1 WTC o wysokości 541 metrów,
- 2 WTC o wysokości 410 metrów,
- 3 WTC o wysokości 378 metrów,
- 4 WTC o wysokości 279 metrów,
- 7 WTC o wysokości 226 metrów.
Jako pierwszy powstał wieżowiec 7 WTC. Prace nad jego budową odbyły się w latach 2002–2006 i stoi on na miejscu swego poprzednika (WTC7). Co ciekawe, jeden z wieżowców nie został ukończony aż do dziś. 2 WTC jest w stanie budowy od 2008 roku, jednak w pewnym momencie prace nawet przerwano ze względu na brak zainteresowania wśród potencjalnych najemców.
Co znaleziono pod World Trade Center?
Interesujący w kontekście zamachu na World Trade Center jest również wątek archeologiczny. Robotnicy pracujący w "strefie zero" pod gruzami wieżowców odnaleźli wrak statku. Najprawdopodobniej powstał on w stoczni w Filadelfii, a zaprojektowany został przez Holendrów. Korzystano z niego w celu transportowania ludzi i towarów przez rzekę Hudson. Jak znalazł się jednak pod wieżami? W 1818 roku statek trafił na składowisko śmieci, które znajdowało się na terenie, gdzie stanęły później "Twin Towers". Pod gruzami wieżowców oprócz statku odnaleziono również m.in. naczynia oraz 45-kilogramową kotwicę.