Magnice. 23-latka z Etiopii znaleziona w naczepie ciężarówki
Do nietypowej interwencji policji doszło na terenie gminy Kobierzyce. Dyżurujący funkcjonariusze otrzymali pozornie standardowe zgłoszenie, które okazało się później znacznie bardziej skomplikowaną sprawą.
"Policjanci z Kobierzyc otrzymali zgłoszenie o podejrzanych odgłosach dobiegających z naczepy pojazdu ciężarowego, który przyjechał do jednego z centrów logistycznych w podwrocławskich Magnicach. Szybko pojechali na miejsce i po sprawdzeniu okazało się, że w jej wnętrzu, ukryła się młoda kobieta. Jej stan zdrowia wymagał udzielenia pomocy medycznej, więc funkcjonariusze powiadomili sytuacji ratowników medycznych. Po tych czynnościach i złożeniu przez kobietę wyjaśnień, policjanci przekazali 23-letnią obywatelkę Etiopii do dyspozycji Straży Granicznej"
- informuje st. asp. Aleksandra Freus z KMP we Wrocławiu
Jak przekazuje policja, kierowca pojazdu ciężarowego najprawdopodobniej nie miał pojęcia, że przewozi 23-letnią kobietę z Etiopii. Był on nieświadomy dodatkowego pasażera wewnątrz naczepy.
"Sprawę tę ocenią po wykonaniu wszystkich czynności prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Krzyki Zachód. Przypomnijmy, że za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozić może kara do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast osoby dopuszczające się takiego czynu, muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną do lat 3"
- dodaje Aleksandra Freus.
Policja zwraca również uwagę, że odnalezienie 23-letniej migrantki z Etiopii jest częścią większego problemu, nad którym należy się pochylić.
"To zdarzenie ukazuje, jak niebezpieczne i ryzykowne mogą być podróże, które ludzie podejmują w poszukiwaniu innego miejsca do życia. Nielegalne przekraczanie granic to bardzo złożony problem, który ma wiele wymiarów. Wzrost liczby migrantów, szczególnie z krajów dotkniętych konfliktami zbrojnymi, ubóstwem czy prześladowaniami, skłania wiele osób do podejmowania ryzykownych decyzji. Często korzystają oni z rąk przemytników, co naraża ich na niebezpieczeństwo, a także zwiększa ryzyko wyzysku i nadużyć"
- kończy Aleksandra Freus.
Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje o przypadkach handlu ludźmi lub chcesz uzyskać odpowiednią pomoc, to w strukturach Policji funkcjonuje obecnie specjalna infolinia. Wystarczy zadzwonić na numer +48 47 72 565 02 lub napisać maila na adres: [email protected].
Polecany artykuł: