20 lat Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Te parowozy to prawdziwe legendy
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku znajduje się w Jaworzynie Śląskiej utworzone zostało na terenie dawnej parowozowni. Historia placówki rozpoczęła się w 2004 roku. Minęło już 20 lat działania muzeum, a eksponatów jest jest tu 150. Zobaczymy tu m.in. lokomotywy i wagony z okresu od końca XIX wieku lat 70-tych XX wieku.
- Przez lata dokonaliśmy wiele remontów zabytkowych obiektów, a także konserwacji dziesiątek eksponatów. Muzealna lokomotywownia nadal obsługuje lokomotywy i wagony teraz na potrzeby organizowanych turystycznych przejazdów
– informują przedstawiciele muzeum.
Teren muzeum ma powierzchnię ponad 2,5 hektara - to obszar najstarszego węzła kolejowego. Zobaczymy tu całkowicie sprawny i w dodatku jedyny na Dolnym Śląsku, parowóz – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 roku, która często bierze udział w zdjęciach na planach filmowych.
Jest tu także duma polskiej myśli technicznej z okresu II RP, czyli parowóz Pt31-49, jeden z dwóch zachowanych w całości (spośród ponad 100 wyprodukowanych). Te maszyny to prawdziwe legendy. W muzeum znajdziemy też trzy walce parowe, jeden z nich uruchamiany jest na specjalne pokazy.
Najstarsza czynna lokomotywa spalinowa w Polsce
- Misja Muzeum realizowana jest w formule żywego muzeum techniki, takiego które w swojej działalności wykorzystuje zabytkowe i sprawne pojazdy i urządzenia. We wszystkie weekendy w Muzeum organizowane są przejazdy zabytkowym taborem kolejowym. Na co dzień w Muzeum spotkać można też inne sprawne pojazdy szynowe – m.in. unikatowe drezyny kolejowe Warszawa M20, najstarszą czynną lokomotywę spalinową w Polsce, Deutz OMZ 117R z 1940 r. czy polskie lokomotywy 409Da-1 czy 410D-51
– zachęca muzeum na swojej stronie.
W Muzeum Kolejnictwa są też wagony i jednostki o napędzie elektrycznym oraz specjalne pokazowe wagony z zaaranżowanym wnętrzem. To np. betonowy wagon pancerny z pełnym wyposażeniem lub wagon służący dawniej do repatriacji ludności polskiej na tzw. ziemie odzyskane.
Od października do marca muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 10-16, a w weekendy w godz. 10-18.