100 kamienic w pięć lat. To planują zrobić we Wrocławiu. Będzie to kosztować ponad 50 mln złotych

i

Autor: Google Maps

Co to będzie?

100 kamienic w pięć lat. Szykuje się ogromny remont we Wrocławiu. Koszty to ponad 50 mln złotych

2024-08-06 10:12

Rzędy zadbanych kamienic potrafią być niesamowitą wizytówką miasta. Wrocław może pochwalić się wieloma tego typu budynkami. Robią one wrażenie nie tylko na przyjezdnych, ale i samych mieszkańcach. Nie wszystkie jednak są w bardzo dobrym stanie. Miasto postanowiło coś z tym zrobić. W pięć lat ma zostać wyremontowanych aż 100 kamienic.

Wrocław chce wyremontować aż 100 kamienic w pięć lat. Koszty to ponad 50 mln złotych

Wrocław ma jeden z największych zasobów komunalnych w Polsce: około 30 tys. mieszkań. Znajduje się on w prawie półtora tys. budynków ze 100 proc. udziałem gminy oraz w około czterech tysiącach wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy. Zdecydowana większość tych lokali mieszkalnych jest w kamienicach.

- Kamienice to trzon komunalnego zasobu mieszkaniowego. Dzięki kompleksowym rewitalizacjom mogą też współuczestniczyć w budowaniu klimatu i marki miasta. Jednocześnie są wielkim wyzwaniem. Wrocław przez całe dekady był określany miastem "stuletnich kamienic", ale powinniśmy zdawać sobie sprawę z upływu czasu: to już dawno nie stulatki. I za tym idą już naprawdę konkretne potrzeby modernizacyjno-remontowe - mówi wiceprezydent miasta, Michał Młyńczak.

W związku z tym stworzono program "PoWROty kamienic". Jest to początek kompleksowego planu rewitalizacji. Będzie on realizowany nie tylko punktowo, ale także w obrębie całych kwartałów miasta. 

Remonty zasobu gminnego obejmą m.in. elewacje (z ociepleniem), dachy i instalacje. W niektórych przypadkach też budowę łazienek i likwidację toalet w częściach wspólnych. Podobnie kompleksowe działania rewitalizacyjne będą prowadzone w obrębie całych kwartałów także na innych osiedlach, w tym na Leśnicy czy na Brochowie. Co więcej, mają one objąć nie tylko mieszkania, ale również ich otoczenie - podwórza, zieleń, chodniki.

Na początek jednak powstanie dokumentacja projektowa na remont pierwszych 22 kamienic. Do 2029 roku planowane jest wyremontowanie stu budynków mieszkalnych, w zdecydowanej większości zabytkowych. Szacowany koszt pierwszego etapu projektu to ponad 50 mln zł.

- W pierwszej kolejności braliśmy pod uwagę te, które zostały już uciepłownione. Rozumiemy przez to likwidację węglowych źródeł ogrzewania i podłączenie do sieci ciepłowniczej lub instalację ogrzewania gazowego. Teraz kolejnym krokiem będzie ich termomodernizacja, połączona z innymi niezbędnymi pracami, w tym np. wymianą stolarki, instalacji elektrycznych. Jednym z kryteriów, którym się posiłkowaliśmy, było także sąsiedztwo wnętrz podwórzowych, które były, są lub będą rewitalizowane. Nie zapominamy, że bardzo często inwestycji wymagają też wnętrza kamienicznych kwartałów - tłumaczy Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania.

22 budynki, które zostały wytypowane do pierwszego etapu programu "PoWROty kamienic" znajdują się na:

  • Kleczkowie (ul. Kleczkowska 6, 17, 34, ul. Kraszewskiego 26);
  • Karłowicach (ul. Kromera 4);
  • Hubach (ul. Hubska 35, 37, 58, ul. Gajowa 25);
  • Księżu (ul. Górnośląska 6, ul. Opolska 53, 55, 95, 99);
  • Placu Grunwaldzkim (ul. Benedyktyńska 20, 22, 24, ul. Ładna 17, 27, ul. Piastowska 27A, 29A);
  • Przedmieściu Oławskim (ul. Traugutta 68). 

Łączny koszt pełnej dokumentacji projektowej na te kamienice wynosi około 3,5 mln zł. Za to koszt przewidywanych remontów wszystkich kamienic to około 51 mln zł

Budynki wybrane do tego etapu programu zostaną wyremontowane do 2028 roku.

Złodzieje robią, co chcą. Znów okradli wysiedloną kamienicę na Kamionku. Mieszkańcy załamują ręce

QUIZ. Czy wiesz, gdzie są te wrocławskie krasnale? To wcale nie jest takie trudne. Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Gdzie jest ten krasnal?
Gdzie jest ten krasnal?