We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO] Ukraińców we Wrocławiu przybywa; RyanMcGuire/PD/pixabay.com
Ilustracja do artykułu We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO]

Jak oceniają specjaliści, gdyby wszyscy Ukraińcy wyjechali teraz z Wrocławia sektorom logistycznemu, handlowemu czy produkcyjnemu groziłby paraliż.

Na pomysł powołania pełnomocnika Ukraińców we Wrocławiu wpadli członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, autorzy "Diagnozy Wrocławia". To oni oszacowali, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka ponad 60 tysięcy obywateli Ukrainy.

- To, że nasze miasto przyciąga nowych mieszkańców pokazuje, że jest miejscem atrakcyjnym do życia. Powinniśmy się cieszyć, że Ukraińcy przyjeżdżają do Wrocławia, bo są to ludzie, z którymi bardzo łatwo się nam dogadać, są bardzo chętni do pracy - ocenia Przemysław Filar, prezes TUMW.

"Pracują za niższe pensje, zabierają miejsca pracy"

Wrocławianie nie są już tak jednomyślni w ocenie tego czy to dobrze, że Ukraińcy tłumnie osiedlają się w mieście.

- Ukraińcy przynajmniej przyjeżdżają i chcą pracować, a uchodźcy, co? Przyjeżdżają i chcą pieniądze, a pracą się nie zhańbią - twierdzi jedna z zapytanych.

- Ukraińcy pracują za niższe pensje zabierając miejsca pracy - nie zgadza się inny mieszkaniec miasta.

- Nasi też w ciężkich czasach jeździli do Niemiec - tłumaczy kolejna wrocławianka.

- Tania siła robocza. Oni robią za siedem złotych, a Polak nie pójdzie za takie pieniądze na godzinę nawet do pracy - dodaje następny zapytany.

Pracodawcy robią wiele by zatrzymać Ukraińców

Okazuje się, że mylą się ci, którzy twierdzą, że Ukraińcy zarabiają mniej niż Polacy.

- Najczęściej pracodawcy oferują dokładnie te same stawki dla Ukraińców co dla Polaków. Ponoszą często jeszcze koszy związane z zapewnieniem akomodacji czy dojazdów z Ukrainy, co często nawet zwiększa koszty zatrudnienia Ukraińców - odpowiada Andrzej Kubisiak z Work Service.

Ponadto, zdaniem przedstawicieli firmy Work Service, gdyby nagle wszyscy Ukraińcy z Wrocławia wyjechali, sektorom logistycznemu, handlowemu czy produkcyjnemu groziłby paraliż.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: W tych miastach Dolnego Śląska popełnia się najwięcej przestępstw! [RANKING]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 już 24 czerwca! Czego nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej? Dokładna mapa atrakcji do sprawdzenia na ESKA.pl!

24 czerwca 2017, 19:00
Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 to wydarzenie, które fani boksu śledzą z wypiekami na twarzy. Na ESKA.pl znajdziecie wyniki walk, które zobaczymy 24 czerwca podczas gali.

24 czerwca 2017, 18:59
Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Najpierw rockowy pazur i chwytliwe, gitarowe melodie. Później jamajskie rytmy i słoneczna aura na długo po zmroku. Shaggy, Mesajah, Maleo Reggae Rockers, Lao Che i inni zadbali o to, by Oświęcim rozpalił się do czerwoności w tym muzycznym pojedynku o festiwalową publiczność. Wygrali wszyscy, z fanami TLFO na czele!

24 czerwca 2017, 15:53
Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana już teraz na ESKA.pl 

24 czerwca 2017, 15:53

Wygraj Aparat Fotograficzny!! Rusza Konkurs Hydropolis!! Szczegóły >>Akcja partnerska

Super Promocja Wakacyjna! Ogarnij Lato Z CityFit!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy