We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO] Ukraińców we Wrocławiu przybywa; RyanMcGuire/PD/pixabay.com
Ilustracja do artykułu We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO]

Jak oceniają specjaliści, gdyby wszyscy Ukraińcy wyjechali teraz z Wrocławia sektorom logistycznemu, handlowemu czy produkcyjnemu groziłby paraliż.

Na pomysł powołania pełnomocnika Ukraińców we Wrocławiu wpadli członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, autorzy "Diagnozy Wrocławia". To oni oszacowali, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka ponad 60 tysięcy obywateli Ukrainy.

- To, że nasze miasto przyciąga nowych mieszkańców pokazuje, że jest miejscem atrakcyjnym do życia. Powinniśmy się cieszyć, że Ukraińcy przyjeżdżają do Wrocławia, bo są to ludzie, z którymi bardzo łatwo się nam dogadać, są bardzo chętni do pracy - ocenia Przemysław Filar, prezes TUMW.

"Pracują za niższe pensje, zabierają miejsca pracy"

Wrocławianie nie są już tak jednomyślni w ocenie tego czy to dobrze, że Ukraińcy tłumnie osiedlają się w mieście.

- Ukraińcy przynajmniej przyjeżdżają i chcą pracować, a uchodźcy, co? Przyjeżdżają i chcą pieniądze, a pracą się nie zhańbią - twierdzi jedna z zapytanych.

- Ukraińcy pracują za niższe pensje zabierając miejsca pracy - nie zgadza się inny mieszkaniec miasta.

- Nasi też w ciężkich czasach jeździli do Niemiec - tłumaczy kolejna wrocławianka.

- Tania siła robocza. Oni robią za siedem złotych, a Polak nie pójdzie za takie pieniądze na godzinę nawet do pracy - dodaje następny zapytany.

Pracodawcy robią wiele by zatrzymać Ukraińców

Okazuje się, że mylą się ci, którzy twierdzą, że Ukraińcy zarabiają mniej niż Polacy.

- Najczęściej pracodawcy oferują dokładnie te same stawki dla Ukraińców co dla Polaków. Ponoszą często jeszcze koszy związane z zapewnieniem akomodacji czy dojazdów z Ukrainy, co często nawet zwiększa koszty zatrudnienia Ukraińców - odpowiada Andrzej Kubisiak z Work Service.

Ponadto, zdaniem przedstawicieli firmy Work Service, gdyby nagle wszyscy Ukraińcy z Wrocławia wyjechali, sektorom logistycznemu, handlowemu czy produkcyjnemu groziłby paraliż.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: W tych miastach Dolnego Śląska popełnia się najwięcej przestępstw! [RANKING]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Muzyka klubowa 2017: nowości kwiecień w ESKA Live Remix

Muzyka klubowa 2017: nowości kwiecień w ESKA Live Remix

Jakie są nowości i premiery polecane przez Puotcka w ESKA Live RMX w kwietniu 2017? Lista najgorętszych i najbardziej imprezowych hitów do sprawdzenia na ESKA.pl

27 kwietnia 2017, 17:24
Na czym polega mirkowyzwanie? Zabawa z Wykop.pl

Na czym polega mirkowyzwanie? Zabawa z Wykop.pl

Wykop.pl bawi się w Wyzwania i Zajęcia. Na czym polega wykopowa gra? Sprawdź już teraz - na ESKA.pl.

27 kwietnia 2017, 17:21
OneRepublic - piosenka No Vacancy wielkim HITEM?!

OneRepublic - piosenka No Vacancy wielkim HITEM?!

OneRepublic zaskakują brzmieniem swojej premierowej piosenki! No Vacancy rozpoczyna nowy etap w karierze Ryana Teddera i jego kolegów z zespołu. Przekonajcie się sami już teraz na ESKA.pl

27 kwietnia 2017, 17:09
Hardwell w Polsce 2017. Niezbędnik koncertowy

Hardwell w Polsce 2017. Niezbędnik koncertowy

Najbardziej istotne informacje praktyczno–organizacyjne związane z koncertem Hardwella już teraz na ESKA.pl

27 kwietnia 2017, 16:38

Kiedy praca jest twoją pasją, nawet skomplikowane zadania przestają być trudne. Doskonale wie o tym zespół ekspertów Leroy Merlin, który właśnie pracuje przy otwarciu nowego sklepu sieci przy ul. Krakowskiej we Wrocławiu.Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy