We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO] Ukraińców we Wrocławiu przybywa; RyanMcGuire/PD/pixabay.com
Ilustracja do artykułu We Wrocławiu zatrudnią pełnomocnika Ukraińców? W mieście jest już około 60 tysięcy osób tej narodowości [AUDIO]

Jak oceniają specjaliści, gdyby wszyscy Ukraińcy wyjechali teraz z Wrocławia sektorom logistycznemu, handlowemu czy produkcyjnemu groziłby paraliż.

Na pomysł powołania pełnomocnika Ukraińców we Wrocławiu wpadli członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, autorzy "Diagnozy Wrocławia". To oni oszacowali, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka ponad 60 tysięcy obywateli Ukrainy.

- To, że nasze miasto przyciąga nowych mieszkańców pokazuje, że jest miejscem atrakcyjnym do życia. Powinniśmy się cieszyć, że Ukraińcy przyjeżdżają do Wrocławia, bo są to ludzie, z którymi bardzo łatwo się nam dogadać, są bardzo chętni do pracy - ocenia Przemysław Filar, prezes TUMW.

"Pracują za niższe pensje, zabierają miejsca pracy"

Wrocławianie nie są już tak jednomyślni w ocenie tego czy to dobrze, że Ukraińcy tłumnie osiedlają się w mieście.

- Ukraińcy przynajmniej przyjeżdżają i chcą pracować, a uchodźcy, co? Przyjeżdżają i chcą pieniądze, a pracą się nie zhańbią - twierdzi jedna z zapytanych.

- Ukraińcy pracują za niższe pensje zabierając miejsca pracy - nie zgadza się inny mieszkaniec miasta.

- Nasi też w ciężkich czasach jeździli do Niemiec - tłumaczy kolejna wrocławianka.

- Tania siła robocza. Oni robią za siedem złotych, a Polak nie pójdzie za takie pieniądze na godzinę nawet do pracy - dodaje następny zapytany.

Pracodawcy robią wiele by zatrzymać Ukraińców

Okazuje się, że mylą się ci, którzy twierdzą, że Ukraińcy zarabiają mniej niż Polacy.

- Najczęściej pracodawcy oferują dokładnie te same stawki dla Ukraińców co dla Polaków. Ponoszą często jeszcze koszy związane z zapewnieniem akomodacji czy dojazdów z Ukrainy, co często nawet zwiększa koszty zatrudnienia Ukraińców - odpowiada Andrzej Kubisiak z Work Service.

Ponadto, zdaniem przedstawicieli firmy Work Service, gdyby nagle wszyscy Ukraińcy z Wrocławia wyjechali, sektorom logistycznemu, handlowemu czy produkcyjnemu groziłby paraliż.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: W tych miastach Dolnego Śląska popełnia się najwięcej przestępstw! [RANKING]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017 - jakie piosenki śpiewali artyści 18 i 19 sierpnia podczas Top of the top? Czym zaskoczyli? Sprawdźcie listę piosenek, bo jest kilka niespodzianek.

1 godz. 23 min.
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - o której i gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - o której i gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które nastąpi już 21 sierpnia 2017 roku. O której i gdzie oglądać?

2 godz. 30 min.
Bayern Monachium - Bayer Leverkusen 18.08.2017: TRANSMISJA TV i STREAM ONLINE

Bayern Monachium - Bayer Leverkusen 18.08.2017: TRANSMISJA TV i STREAM ONLINE

Mecz Bayern Monachium - Bayer Leverkusen 18.08.2017 to szlagier inauguracyjnej kolejki Bundesligi. Kto rozpocznie sezon z 3 punktami na koncie? Tego dowiemy się podczas transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz za darmo w TV i ONLINE?

18 sierpnia 2017, 18:27
New Music Friday czyli nowe piosenki 2017 - nowy Justin Bieber, Miley Cyrus i jeszcze 2 nowe hity!

New Music Friday czyli nowe piosenki 2017 - nowy Justin Bieber, Miley Cyrus i jeszcze 2 nowe hity!

Nowe piosenki 2017 w Radiu ESKA - 18 sierpnia premiery nowych numerów Miley Cyrus, Justina Biebera... i nie tylko. Sprawdźcie nowe piosenki, które dla was wybrała ESKA!

18 sierpnia 2017, 16:28

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy