Tak nabierają Cię producenci wód! Przerażające wyniki kontroli wód, mineralnych, źródlanych i smakowych

Zdjęcie z artykułu: Tak nabierają Cię producenci wód! Przerażające wyniki kontroli wód, mineralnych, źródlanych i smakowych UOKiK sprawdził wody, które kupujemy w sklepach; Congerdesign/PD/pixabay.com
Ilustracja do artykułu Tak nabierają Cię producenci wód! Przerażające wyniki kontroli wód, mineralnych, źródlanych i smakowych

Eksperci sprawdzili wody w supermarketach, mniejszych sklepach i w hurtowniach.  W ponad 10 procentach kontrolowanych towarów było coś nie tak.

Okazuje się, że nawet uważne czytanie etykiet może nam nie pomóc w wybraniu najlepszej wody dla siebie i naszej rodziny. Oto jak producenci potrafią... nabić nas w butelkę!

- Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że tak zwane wody smakowe to napoje, w których jest cukier lub substancje słodzące, a także sztuczne aromaty– ostrzega Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Inspektorzy sprawdzili 437 partii naturalnych wód mineralnych, źródlanych oraz tak zwanych wód smakowych. Odwiedzili 45 supermarketów, 25 mniejszych sklepów i 10 hurtowni w całej Polsce, także na Dolnym Śląsku.

Inspektorzy kontrolowali na przykład jak butelki są oznakowane, czy napoje nie są przeterminowane oraz w jakich warunkach są przechowywane. Różne nieprawidłowości wykryli w 44 partiach, czyli 10,1 procent wszystkich kontrolowanych. W tym:

  • w 15 partiach (z 80 zbadanych w laboratorium) zawartość niektórych kationów i anionów była odmienna od deklarowanej na opakowaniu,
  • 15 partii w 3 sklepach było przeterminowanych,
  • 14 partii było źle oznakowanych.

>> Policjanci pobili wrocławianina w radiowozie? Mężczyzna zawiadomił prokuraturę i komendanta

Jak oszukują nas producenci wód?

Oto rzeczy, na które warto uważać:

  1. Podanie na butelce wody mineralnej sprzecznych informacji: z przodu„niskonasycona CO2”, a na odwrocie „wysokonasycona CO2”.
  2. Użycie określenia „unikalna kompozycja 7 minerałów”. Taki chwyt marketingowy sugeruje nadzwyczajność danej wody, tymczasem nie jest to nic specjalnego, bo każda naturalna woda mineralna stanowi niepowtarzalną i wyjątkową dla danego źródła kompozycję minerałów.
  3. Na wywieszce cenowej napoju gazowanego pojawiła się myląca informacja „woda gaz.” z określeniem „cytrynowa”, podczas gdy naprawdę był to napój, a nie woda.
  4. Brak informacji „zawiera cukier i substancje słodzące” obok nazwy napoju.

>> To jego szukali policjanci w parku Szczytnickim [WIDEO Z POŚCIGU] Dlaczego służby chciały zatrzymać 30-letniego Ukraińca?

Wiedz, co pijesz!

Naturalna woda mineralna – woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. W zależności od składu mineralnego może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i być zalecana przy konkretnej diecie czy dolegliwości. Naturalne wody mineralne w zależności od zawartości soli mineralnych dzielą się na: bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Zwróć uwagę, czy na etykiecie jest podana nazwa źródła i miejscowość, gdzie znajduje się ujęcie wody.

Woda źródlana - woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Jest przeważnie bardzo niskozmineralizowana i dlatego można ja spożywać w dowolnych ilościach.

Woda stołowa – woda mineralna lub źródlana albo ich mieszanka, wzbogacona lub uzdatniona odpowiednimi związkami czy minerałami.

„Woda smakowa” to nie woda, tylko napój. Przeważnie powstał na bazie wody z dodatkiem soków i/lub aromatów oraz cukru i/lub substancji słodzących.

Uważnie czytaj etykiety. Powinieneś dowiedzieć się z nich m.in., jaki rodzaj wody lub napoju kupujesz, jakie aniony i kationy zawiera woda mineralna oraz skąd pochodzi, jakie substancje i ile cukru dodano do napoju.

Czytaj także: Zwłoki wyłowione z Odry w centrum Wrocławia [AUDIO]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

POLSKA - KOLUMBIA 2018: SKRÓT VIDEO, BRAMKI, GOLE, WYNIK, KTO STRZELIŁ

POLSKA - KOLUMBIA 2018: SKRÓT VIDEO, BRAMKI, GOLE, WYNIK, KTO STRZELIŁ

Polska - Kolumbia 24.06.2018 to emocje od pierwszej do ostatniej minuty! Jak wyglądał przebieg spotkania? Skrót meczu Polski podrzucamy na ESKA.pl

24 czerwca 2018, 23:42
POLSKA - KOLUMBIA 2018: MEMY i OBRAZKI po przegranym meczu na MŚ w Rosji

POLSKA - KOLUMBIA 2018: MEMY i OBRAZKI po przegranym meczu na MŚ w Rosji

Memy po meczu Polska - Kolumbia 2018 zalały internet. Najśmieszniejsze obrazki podrzucamy na ESKA.pl

24 czerwca 2018, 23:38
Mundial 2018 - TABELE WYNIKÓW. Kto wygrał, a kto przegrał?

Mundial 2018 - TABELE WYNIKÓW. Kto wygrał, a kto przegrał?

Tabele wyników na mundialu 2018 są prawie kompletne! Kto wygrał, a kto przegrał swoje mecze?

24 czerwca 2018, 23:12
MUNDIAL 2018 - kto gra w poniedziałek? Cztery ważne mecze 25.06.2018! [TERMNARZ]

MUNDIAL 2018 - kto gra w poniedziałek? Cztery ważne mecze 25.06.2018! [TERMNARZ]

Mundial 25 czerwca 2018 to aż cztery mecze! O której najciekawsze pojedynki? Na jakim kanale? Rozpiska dnia do sprawdzenia na ESKA.pl

24 czerwca 2018, 21:46

NIEZBĘDNIK KIBICA NA MISTRZOSTWA! SPRAWDŹ!Akcja partnerska
Ładuję newsy