Tajemnica Riese zostanie w końcu rozwikłana? Nieznane wcześniej dokumenty odkryte w czeskiej Pradze!

Zdjęcie z artykułu: Tajemnica Riese zostanie w końcu rozwikłana? Nieznane wcześniej dokumenty odkryte w czeskiej Pradze! Co kryje ziemia? Mamy się dopiero o tym przekonać; Przykuta/CC 3.0/Wikipedia
Ilustracja do artykułu Tajemnica Riese zostanie w końcu rozwikłana? Nieznane wcześniej dokumenty odkryte w czeskiej Pradze!

Co działo się z tajnym projektem III Rzeszy pod koniec drugiej wojny światowej? Badacze odnaleźli dokumenty, które rzuciły nowe światło na tę sprawę.

Trzech badaczy: Łukasz Kazek, popularyzator historii z Walimia, Marek Ilkowski, eksplorator z Dolnego Śląska oraz Jan Łukasiak, historyk z Torunia postanowili zdecydowali się przeszukać czeskie archiwa w poszukiwaniu informacji na temat największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec. Co się okazało?

W Pradze znajduje się kilka interesujących archiwaliów na temat Riese. Pochodzą one z końca II wojny światowej. Są tam między innymi mapa z naniesionymi budowami wraz z oznaczeniami kodowymi czy informacja, że w jednym ze składowisk materiałowych Riese przy Jedlinie Zdrój znajdowało się 300 wagonów materiałów (jeden wagon mógł pomieścić materiały o wadze 15 ton). Najprawdopodobniej takich składowisk było osiem.

Super tajny projekt zaprogramowany na zwycięstwo

Z dokumentów wynika, że rozmach inwestycyjny przy budowie Riese nie malał nawet gdy los Rzeszy był już przesądzony. Prace przy tworzeniu projektu, który być może miał być podziemnym miastem, schronieniem dla nazistów, a może tajną stolicą nazistowskich Niemiec ustały dopiero w styczniu 1945 roku.

Wtedy ruszyła likwidacja obozów pracy, z których projekt Olbrzym czerpał siłę roboczą, wycofywanie ludzi i sprzętu. Materiały przekazywano do innych miejsc.

- Niemcy wierzyli, że losy wojny mogą się jeszcze odwrócić. Szansy na to upatrywali w lotnictwie. Stawiali na myśliwce i bombowce odrzutowe. A to zaowocowało wdrożeniem tak zwanego Silberprogramm. Programu tak tajnego, że w archiwach do dziś nie ma po nim śladu - wyjaśnia Łukasz Kazek w rozmowie z TVN 24.

Wiadomo, że chodziło o dostosowanie sieci lotnisk do obsługi jednostek odrzutowych. Ze zgromadzonych w Pradze dokumentów wynika, że już 30 stycznia 1945 roku dowódcy ze Schweidnitz (obecnie to Świdnica) poprosili o możliwość pozyskania piasku i cementu ze składowisk znajdujących się na terenie Riese, a centrala w Pradze wyraziła na to zgodę.

To może być dopiero początek serii odkryć na temat jednego z najbardziej tajnych projektów III Rzeszy. Badacze analizują kolejne dokumenty. Swoje odkrycia planują opisać w książce.

Czytaj także: Coraz więcej chorych na żółtaczkę pokarmową na Dolnym Śląsku. Grozi nam epidemia? [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

POLSKA - KOLUMBIA 2018: SKRÓT VIDEO, BRAMKI, GOLE, WYNIK, KTO STRZELIŁ

POLSKA - KOLUMBIA 2018: SKRÓT VIDEO, BRAMKI, GOLE, WYNIK, KTO STRZELIŁ

Polska - Kolumbia 24.06.2018 to emocje od pierwszej do ostatniej minuty! Jak wyglądał przebieg spotkania? Skrót meczu Polski podrzucamy na ESKA.pl

24 czerwca 2018, 23:42
POLSKA - KOLUMBIA 2018: MEMY i OBRAZKI po przegranym meczu na MŚ w Rosji

POLSKA - KOLUMBIA 2018: MEMY i OBRAZKI po przegranym meczu na MŚ w Rosji

Memy po meczu Polska - Kolumbia 2018 zalały internet. Najśmieszniejsze obrazki podrzucamy na ESKA.pl

24 czerwca 2018, 23:38
Mundial 2018 - TABELE WYNIKÓW. Kto wygrał, a kto przegrał?

Mundial 2018 - TABELE WYNIKÓW. Kto wygrał, a kto przegrał?

Tabele wyników na mundialu 2018 są prawie kompletne! Kto wygrał, a kto przegrał swoje mecze?

24 czerwca 2018, 23:12
MUNDIAL 2018 - kto gra w poniedziałek? Cztery ważne mecze 25.06.2018! [TERMNARZ]

MUNDIAL 2018 - kto gra w poniedziałek? Cztery ważne mecze 25.06.2018! [TERMNARZ]

Mundial 25 czerwca 2018 to aż cztery mecze! O której najciekawsze pojedynki? Na jakim kanale? Rozpiska dnia do sprawdzenia na ESKA.pl

24 czerwca 2018, 21:46

NIEZBĘDNIK KIBICA NA MISTRZOSTWA! SPRAWDŹ!Akcja partnerska
Ładuję newsy