Spłonął najstarszy w Polsce dworzec. We Wrocławiu

Zdjęcie z artykułu: Spłonął najstarszy w Polsce dworzec. We Wrocławiu Nie wiadomo, czy uda się odrestaurować zabytkowy budynek dworca; www.kmsp.wroclaw.pl
Ilustracja do artykułu Spłonął najstarszy w Polsce dworzec. We Wrocławiu

W nocnej akcji gaśniczej brało udział 10 zastępów strażackich oraz ekipy innych służb.

W nocy ze środy na czwartek niemal doszczętnie spłonął dach opuszczonego budynku przy ulicy Małachowskiego we Wrocławiu. W akcji brało udział 10 jednostek straży pożarnej. Zniszczony budynek to były Dworzec Górnośląski, najstarszy budynek dworcowy w Polsce.

Strażaków do pożaru wezwano około 1. w nocy. Z płonącego budynku udało się uciec kilku osobom, prawdopodobnie bezdomnym, którzy nocowali w pustostanie.

Akcja gaśnicza trwała kilka godzin, na miejscu pojawiły się też pogotowia: gazowe i energetyczne. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Najstarszy dworzec na ziemiach polskich

Budynek to były Dworzec Górnośląski, jest najstarszym budynkiem dworcowym na ziemiach polskich. Otwarty został 21 maja 1842 roku, wtedy to wyruszył z niego pierwszy pociąg w dziejach Wrocławia, ale też Polski. Pierwszy pociąg dojechał do Oławy. W tym samym roku otwarto jesienią Dworzec Kolei Świebodzkiej.

Po uruchomieniu po kilkunastu latach - tuż obok - nowego dworca, Dworzec Górnośląski był wykorzystywany jako biurowiec, budynek mieszkalny oraz warsztat. Kolei kilka lat temu sprzedała najstarszą część dworca prywatnemu właścicielowi, a ten przestał o niego dbać.Budynek od wielu lat stał opuszczony i niszczał. Na razie nie wiadomo czy uda się go odrestaurować.

Zobacz także: Jelenia Góra: Pożar w domu dziecka. Ewakuowano dzieci

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Ewelina Lisowska - piosenki, koncerty, chłopak, wiek, wzrost - O co pytacie Google?

Ewelina Lisowska - piosenki, koncerty, chłopak, wiek, wzrost - O co pytacie Google?

Czego o Ewelinie Lisowskiej możemy dowiedzieć się z internetu? Sprawdzamy najczęstsze wyszukania w Google dotyczące artystki!

47 min
Wyspa przetrwania - raj w którym rozegra się walka

Wyspa przetrwania - raj w którym rozegra się walka

Wyspa przetrwania już jesienią w Polsacie.

1 godz. 20 min.
Sheriff - Legia 24.08.2017. Transmisja TV i ONLINE. Gdzie oglądać?

Sheriff - Legia 24.08.2017. Transmisja TV i ONLINE. Gdzie oglądać?

Mecz Sheriff - Legia 24.08.2017 to rewanżowe spotkanie w czwartej rundzie eliminacji do Ligi Europy. Gdzie obejrzeć mecz? Transmisja TV i ONLINE będzie dostępna?

1 godz. 26 min.
The Dumplings Orkiestra - koncerty jesień 2017

The Dumplings Orkiestra - koncerty jesień 2017

Po tegorocznym debiucie na scenie głównej Opener’a, zespół The Dumplings rusza w trasę w zupełnie nowym formacie.

1 godz. 36 min.

27 sierpnia we Wrocławiu zapraszamy na "Dzień pełen emocji" z... EMOTKAMI :)Akcja partnerska

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy