Spłonął najstarszy w Polsce dworzec. We Wrocławiu

Zdjęcie z artykułu: Spłonął najstarszy w Polsce dworzec. We Wrocławiu Nie wiadomo, czy uda się odrestaurować zabytkowy budynek dworca; www.kmsp.wroclaw.pl
Ilustracja do artykułu Spłonął najstarszy w Polsce dworzec. We Wrocławiu

W nocnej akcji gaśniczej brało udział 10 zastępów strażackich oraz ekipy innych służb.

W nocy ze środy na czwartek niemal doszczętnie spłonął dach opuszczonego budynku przy ulicy Małachowskiego we Wrocławiu. W akcji brało udział 10 jednostek straży pożarnej. Zniszczony budynek to były Dworzec Górnośląski, najstarszy budynek dworcowy w Polsce.

Strażaków do pożaru wezwano około 1. w nocy. Z płonącego budynku udało się uciec kilku osobom, prawdopodobnie bezdomnym, którzy nocowali w pustostanie.

Akcja gaśnicza trwała kilka godzin, na miejscu pojawiły się też pogotowia: gazowe i energetyczne. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Najstarszy dworzec na ziemiach polskich

Budynek to były Dworzec Górnośląski, jest najstarszym budynkiem dworcowym na ziemiach polskich. Otwarty został 21 maja 1842 roku, wtedy to wyruszył z niego pierwszy pociąg w dziejach Wrocławia, ale też Polski. Pierwszy pociąg dojechał do Oławy. W tym samym roku otwarto jesienią Dworzec Kolei Świebodzkiej.

Po uruchomieniu po kilkunastu latach - tuż obok - nowego dworca, Dworzec Górnośląski był wykorzystywany jako biurowiec, budynek mieszkalny oraz warsztat. Kolei kilka lat temu sprzedała najstarszą część dworca prywatnemu właścicielowi, a ten przestał o niego dbać.Budynek od wielu lat stał opuszczony i niszczał. Na razie nie wiadomo czy uda się go odrestaurować.

Zobacz także: Jelenia Góra: Pożar w domu dziecka. Ewakuowano dzieci

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 już 24 czerwca! Czego nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej? Dokładna mapa atrakcji do sprawdzenia na ESKA.pl!

24 czerwca 2017, 19:00
Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 to wydarzenie, które fani boksu śledzą z wypiekami na twarzy. Na ESKA.pl znajdziecie wyniki walk, które zobaczymy 24 czerwca podczas gali.

24 czerwca 2017, 18:59
Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Najpierw rockowy pazur i chwytliwe, gitarowe melodie. Później jamajskie rytmy i słoneczna aura na długo po zmroku. Shaggy, Mesajah, Maleo Reggae Rockers, Lao Che i inni zadbali o to, by Oświęcim rozpalił się do czerwoności w tym muzycznym pojedynku o festiwalową publiczność. Wygrali wszyscy, z fanami TLFO na czele!

24 czerwca 2017, 15:53
Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana już teraz na ESKA.pl 

24 czerwca 2017, 15:53

Wygraj Aparat Fotograficzny!! Rusza Konkurs Hydropolis!! Szczegóły >>Akcja partnerska

Super Promocja Wakacyjna! Ogarnij Lato Z CityFit!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy