Czy legendarna Szczelina istnieje? Szukają schowka z zostawionymi przez Niemców skarbami [ZDJĘCIA]

Poszukiwania Szczeliny 7 Tak wygladały poszukiwania Szczeliny jeleniogórskiej [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Poszukiwania Szczeliny / Odkrywca/facebook.com
Ilustracja do artykułu: Czy legendarna Szczelina istnieje? Szukają schowka z zostawionymi przez Niemców skarbami [ZDJĘCIA]

O Szczelinie Jeleniogórskiej jest głośno od 20 lat. Krążą opowieści o ukrytych w niej cennych przedmiotach, w tym między innymi o Jajkach Faberge i o morderstwach ludzi związanych z tym miejscem.

Grupa eksploracyjna z miesięcznika "Odkrywca" sprawdziła na razie trzy miejsca w Szklarskiej Porębie, gdzie miały znajdować się wloty do tunelu. W dwóch miejscach wzgórza w okolicy huty Julia koparce nie udało się przebić przez teren. W trzecim włazu do skrytki też nie znaleziono.

- Była tam za to ziemianka pochodząca z lat czterdziestych XX wieku. Co ciekawe, znajdował się w niej fragment pieca wzięty najprawdopodobniej z pojazdu niemieckiego - opowiada Piotr Maszkowski, redaktor naczelny magazynu.

Miejsca poszukiwań zostały wytypowane na podstawie ustaleń Krzysztofa Krzyżanowskiego, który badał historię Szczeliny i napisał o tym książkę. Na terenie Szklarskiej Poręby wyznaczył on jeszcze kilka punktów, w których być może znajduje się wejście do Szczeliny.

Eksploratorzy z "Odkrywcy" najprawdopodobniej będą kontynuować poszukiwania.

- Jeszcze nie wiadomo czy będziemy je teraz prowadzić w już sprawdzonych punktach czy w kolejnych, które są wyznaczone - zaznacza Piotr Maszkowski.

Co może znajdować się w Szczelinie jeleniogórskiej?

Istnieje wiele wersji odpowiedzi na to pytanie. Od wykonanych dla cara Rosji Jaj Faberge, przez dzieła sztuki po depozyty złota. Wspólnym mianownikiem różnych opowieści a temat Szczeliny są ciężarówki, którymi miano przywieźć kosztowności.

Zabili Cygana dla skarbu?

W historii Szczeliny jeleniogórskiej pojawiają się też wątki kryminalne.

- Według jednej z historii Jajko Faberge ukryte w Szczelinie znalazł Cygan z Nowej Soli. Mężczyzna został zamordowany, a skarb sprzedano później na aukcji w Nowym Jorku - relacjonuje Piotr Maszkowski.

Czytaj także: ESKA Summer City na Festiwalu Food trucków Mood4Food oraz na prezentacji Panthers Wrocław. Pyszna zabawa! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Wrzuta.pl nie działa! Dlaczego i gdzie szukać muzyki?

Wrzuta.pl nie działa! Dlaczego i gdzie szukać muzyki?

Wrzuta.pl - popularny serwis muzyczny zniknie z internetu jeszcze w te wakacje. Co się stało? Gdzie szukać muzyki?

2 godz. 24 min.
Nowości Muzyczne 2017 - nowe hity

Nowości Muzyczne 2017 - nowe hity

Nowości Muzyczne 2017 - w jednym miejscu! Nowe piosenki, płyty, playlisty i zapowiedzi najważniejszych premier - wszystko znajdziecie na ESKA.pl!

27 lipca 2017, 17:23
Mecz Utrecht - Lech Poznań 27.07.2017: transmisja online i w TV

Mecz Utrecht - Lech Poznań 27.07.2017: transmisja online i w TV

Utrecht - Lech Poznań to pierwszy mecz w trzeciej rundzie eliminacji do Ligi Europy. Gdzie i o której oglądać? Szczegóły transmisji na żywo przybliżamy - na ESKA.pl

27 lipca 2017, 17:15
Tomorrowland 2017 - ONLINE 28-30.08.2017. Gdzie i o której oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 - ONLINE 28-30.08.2017. Gdzie i o której oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 w weekend 28, 29 i 30 lipca zobaczycie w internecie! Gdzie znaleźć transmisję za darmo? Stream oraz dokładną rozpiskę podrzucamy na ESKA.pl

27 lipca 2017, 17:12
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy