Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO] 23-latkowi grozi kara dożywocia; Ewelina Wąs
Ilustracja do artykułu Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO]

Paweł R. w maju podłożył ładunek wybuchowy do autobusu komunikacji miejskiej. Prokuratura oskarża go o terroryzm. Grozi mu dożywocie.​

- Przyznaję się do podłożenia ładunku wybuchowego, ale nie jestem terrorystą - stwierdził Paweł R. podczas rozprawy. 

22 latek wcześniej odmawiał składania wyjaśnień, ale teraz zdecydował się na opisanie swojej wersji wydarzeń.

- Sąd bada kwalifikację prawną czynu, sprawdza czy zostały spełnione przeslanki podmiotowe i przedmiotowe. Skoro tak, to należy również badać zamiar sprawcy i jego świadomości. Wydaje się, że w tym zakresie jego wyjaśnienia były istotne - ocenia  Paweł Wójcik, adwokat Pawła R.

Bomber twierdzi, że nie chciał zabić, tylko postraszyć

- Kwestionuje zamiar zabójstwa, wskazując, że tylko i wyłącznie chciał postraszyć społeczeństwo. W dalszym ciągu uważam, że akt oskarżenia jest jak najbardziej słuszny. Szereg okoliczności wymienionych w akcie oskarżenia bezsprzecznie wskazuje na to, że zamiar spowodowania zabójstwa niewątpliwie istniał po stronie oskarżonego - tłumaczy Tomasz Krzesiewicz z Prokuratury Krajowej, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu.

Zobacz materiał NOWA TV 24 GODZINY:

Przypomnijmy, Paweł R. 19 maja zadzwonił na 112 i powiedział, że we Wrocławiu znajdują się cztery bomby, a za ich rozbrojenie chce 120 kilogramów złota. Potem pozostawił ładunek w reklamówce w autobusie 145. Ranna została pani Jadwiga. Za kobietę podczas rozprawy wypowiadała się tłumaczka języka migowego.

- Stany lękowe spowodowały, że chodzę do psychologa, biorę tabletki, ale jestem słaba. Boję się jeździć komunikacją miejską. Coraz częściej zapominam różne rzeczy - opowiada kobieta.

Kara może być złagodzona

Oskarżony podczas składania wyjaśnień przyznał, że był w głębokiej depresji. To może wpłynąć na wyrok.

- Zasadniczo jest to kwalifikacja prawna, od 12 lat pozbawienia wolności do dożywocia. Przy czym, z racji tego, że mamy do czynienia z opinią biegłych, która wskazuje na ograniczoną w stopniu znacznym poczytalność oskarżonego, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Wówczas ta dolna granica to już jest osiem lat pozbawienia wolności - mówi Tomasz Krzesiewicz z Prokuratury Krajowej, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu.

Biegli stwierdzili, że, pomimo błędu w konstrukcji, gdyby ładunek wybuchł w autobusie, byłyby ofiary śmiertelne. Paweł R. na początku przyznał się do winy, ale potem się z tego wycofał i odmówił składania wyjaśnień. To też może zadecydować o karze. 

Były już student Politechniki Wrocławskiej jest oskarżony o usiłowanie zabójstwa wielu osób oraz usiłowanie wymuszenia rozbójniczego. Jego działania zostały uznane za terroryzm.

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: Zmiany w płaceniu za bilety komunikacji miejskiej. Szykuje się rewolucja w autobusach i tramwajach!​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017 - jakie piosenki śpiewali artyści 18 i 19 sierpnia podczas Top of the top? Czym zaskoczyli? Sprawdźcie listę piosenek, bo jest kilka niespodzianek.

1 godz. 18 min.
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - o której i gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - o której i gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które nastąpi już 21 sierpnia 2017 roku. O której i gdzie oglądać?

2 godz. 25 min.
Bayern Monachium - Bayer Leverkusen 18.08.2017: TRANSMISJA TV i STREAM ONLINE

Bayern Monachium - Bayer Leverkusen 18.08.2017: TRANSMISJA TV i STREAM ONLINE

Mecz Bayern Monachium - Bayer Leverkusen 18.08.2017 to szlagier inauguracyjnej kolejki Bundesligi. Kto rozpocznie sezon z 3 punktami na koncie? Tego dowiemy się podczas transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz za darmo w TV i ONLINE?

18 sierpnia 2017, 18:27
New Music Friday czyli nowe piosenki 2017 - nowy Justin Bieber, Miley Cyrus i jeszcze 2 nowe hity!

New Music Friday czyli nowe piosenki 2017 - nowy Justin Bieber, Miley Cyrus i jeszcze 2 nowe hity!

Nowe piosenki 2017 w Radiu ESKA - 18 sierpnia premiery nowych numerów Miley Cyrus, Justina Biebera... i nie tylko. Sprawdźcie nowe piosenki, które dla was wybrała ESKA!

18 sierpnia 2017, 16:28

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy