Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO] 23-latkowi grozi kara dożywocia; Ewelina Wąs
Ilustracja do artykułu Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO]

Paweł R. w maju podłożył ładunek wybuchowy do autobusu komunikacji miejskiej. Prokuratura oskarża go o terroryzm. Grozi mu dożywocie.​

- Przyznaję się do podłożenia ładunku wybuchowego, ale nie jestem terrorystą - stwierdził Paweł R. podczas rozprawy. 

22 latek wcześniej odmawiał składania wyjaśnień, ale teraz zdecydował się na opisanie swojej wersji wydarzeń.

- Sąd bada kwalifikację prawną czynu, sprawdza czy zostały spełnione przeslanki podmiotowe i przedmiotowe. Skoro tak, to należy również badać zamiar sprawcy i jego świadomości. Wydaje się, że w tym zakresie jego wyjaśnienia były istotne - ocenia  Paweł Wójcik, adwokat Pawła R.

Bomber twierdzi, że nie chciał zabić, tylko postraszyć

- Kwestionuje zamiar zabójstwa, wskazując, że tylko i wyłącznie chciał postraszyć społeczeństwo. W dalszym ciągu uważam, że akt oskarżenia jest jak najbardziej słuszny. Szereg okoliczności wymienionych w akcie oskarżenia bezsprzecznie wskazuje na to, że zamiar spowodowania zabójstwa niewątpliwie istniał po stronie oskarżonego - tłumaczy Tomasz Krzesiewicz z Prokuratury Krajowej, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu.

Zobacz materiał NOWA TV 24 GODZINY:

Przypomnijmy, Paweł R. 19 maja zadzwonił na 112 i powiedział, że we Wrocławiu znajdują się cztery bomby, a za ich rozbrojenie chce 120 kilogramów złota. Potem pozostawił ładunek w reklamówce w autobusie 145. Ranna została pani Jadwiga. Za kobietę podczas rozprawy wypowiadała się tłumaczka języka migowego.

- Stany lękowe spowodowały, że chodzę do psychologa, biorę tabletki, ale jestem słaba. Boję się jeździć komunikacją miejską. Coraz częściej zapominam różne rzeczy - opowiada kobieta.

Kara może być złagodzona

Oskarżony podczas składania wyjaśnień przyznał, że był w głębokiej depresji. To może wpłynąć na wyrok.

- Zasadniczo jest to kwalifikacja prawna, od 12 lat pozbawienia wolności do dożywocia. Przy czym, z racji tego, że mamy do czynienia z opinią biegłych, która wskazuje na ograniczoną w stopniu znacznym poczytalność oskarżonego, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Wówczas ta dolna granica to już jest osiem lat pozbawienia wolności - mówi Tomasz Krzesiewicz z Prokuratury Krajowej, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu.

Biegli stwierdzili, że, pomimo błędu w konstrukcji, gdyby ładunek wybuchł w autobusie, byłyby ofiary śmiertelne. Paweł R. na początku przyznał się do winy, ale potem się z tego wycofał i odmówił składania wyjaśnień. To też może zadecydować o karze. 

Były już student Politechniki Wrocławskiej jest oskarżony o usiłowanie zabójstwa wielu osób oraz usiłowanie wymuszenia rozbójniczego. Jego działania zostały uznane za terroryzm.

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: Zmiany w płaceniu za bilety komunikacji miejskiej. Szykuje się rewolucja w autobusach i tramwajach!​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Agent Gwiazdy 2: kto jest agentem? GŁOSOWANIE

Agent Gwiazdy 2: kto jest agentem? GŁOSOWANIE

Rusza Agent Gwiazdy 2 a wraz z tym pojawia się podstawowe pytanie: kto jest agentem? Macie już jakieś typy? Oddaj głos w naszej sondzie, która będzie otwarta do samego finału show!

1 godz. 4 min.
Kto odpadł z Agent Gwiazdy 2?

Kto odpadł z Agent Gwiazdy 2?

Agent Gwiazdy 2 rozkręca się! Z programu odpadają kolejni uczestnicy! Kto nadal ma szansę na zwycięstwo?

1 godz. 4 min.
Małgorzata Kożuchowska bohaterką piosenki disco polo! TEKST VIDEO

Małgorzata Kożuchowska bohaterką piosenki disco polo! TEKST VIDEO

Piosenka disco polo o Małgorzacie Kożuchowskiej - to nie jest żart! Zobacz teledysk zespołu Fan-Tastic do utworu o popularnej aktorce już teraz - na ESKA.pl.

5 godz. 52 min.
You're Beautiful na pierwszy taniec. James Blunt: To chore!

You're Beautiful na pierwszy taniec. James Blunt: To chore!

James Blunt zdradza w końcu, o co tak naprawdę chodzi w jego wielkim hicie You're Beautiful. Ta piosenka wcale nie jest taka romantyczna, jak wam się wydaje!

6 godz. 25 min.

Poczuj rytm wiosny! Bitwa na Taniec startuje 1 kwietnia, zapraszamy!Akcja partnerska

Las i nie tylko w słoiku?! :) To nie żart!! Sprawdź, zapraszamy!!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy