Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO] 23-latkowi grozi kara dożywocia; Ewelina Wąs
Ilustracja do artykułu Bomber przed sądem. Student Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że nie jest terrorystą [AKTUALIZACJA, WIDEO, AUDIO]

Paweł R. w maju podłożył ładunek wybuchowy do autobusu komunikacji miejskiej. Prokuratura oskarża go o terroryzm. Grozi mu dożywocie.​

- Przyznaję się do podłożenia ładunku wybuchowego, ale nie jestem terrorystą - stwierdził Paweł R. podczas rozprawy. 

22 latek wcześniej odmawiał składania wyjaśnień, ale teraz zdecydował się na opisanie swojej wersji wydarzeń.

- Sąd bada kwalifikację prawną czynu, sprawdza czy zostały spełnione przeslanki podmiotowe i przedmiotowe. Skoro tak, to należy również badać zamiar sprawcy i jego świadomości. Wydaje się, że w tym zakresie jego wyjaśnienia były istotne - ocenia  Paweł Wójcik, adwokat Pawła R.

Bomber twierdzi, że nie chciał zabić, tylko postraszyć

- Kwestionuje zamiar zabójstwa, wskazując, że tylko i wyłącznie chciał postraszyć społeczeństwo. W dalszym ciągu uważam, że akt oskarżenia jest jak najbardziej słuszny. Szereg okoliczności wymienionych w akcie oskarżenia bezsprzecznie wskazuje na to, że zamiar spowodowania zabójstwa niewątpliwie istniał po stronie oskarżonego - tłumaczy Tomasz Krzesiewicz z Prokuratury Krajowej, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu.

Zobacz materiał NOWA TV 24 GODZINY:

Przypomnijmy, Paweł R. 19 maja zadzwonił na 112 i powiedział, że we Wrocławiu znajdują się cztery bomby, a za ich rozbrojenie chce 120 kilogramów złota. Potem pozostawił ładunek w reklamówce w autobusie 145. Ranna została pani Jadwiga. Za kobietę podczas rozprawy wypowiadała się tłumaczka języka migowego.

- Stany lękowe spowodowały, że chodzę do psychologa, biorę tabletki, ale jestem słaba. Boję się jeździć komunikacją miejską. Coraz częściej zapominam różne rzeczy - opowiada kobieta.

Kara może być złagodzona

Oskarżony podczas składania wyjaśnień przyznał, że był w głębokiej depresji. To może wpłynąć na wyrok.

- Zasadniczo jest to kwalifikacja prawna, od 12 lat pozbawienia wolności do dożywocia. Przy czym, z racji tego, że mamy do czynienia z opinią biegłych, która wskazuje na ograniczoną w stopniu znacznym poczytalność oskarżonego, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Wówczas ta dolna granica to już jest osiem lat pozbawienia wolności - mówi Tomasz Krzesiewicz z Prokuratury Krajowej, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu.

Biegli stwierdzili, że, pomimo błędu w konstrukcji, gdyby ładunek wybuchł w autobusie, byłyby ofiary śmiertelne. Paweł R. na początku przyznał się do winy, ale potem się z tego wycofał i odmówił składania wyjaśnień. To też może zadecydować o karze. 

Były już student Politechniki Wrocławskiej jest oskarżony o usiłowanie zabójstwa wielu osób oraz usiłowanie wymuszenia rozbójniczego. Jego działania zostały uznane za terroryzm.

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: Zmiany w płaceniu za bilety komunikacji miejskiej. Szykuje się rewolucja w autobusach i tramwajach!​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 już 24 czerwca! Czego nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej? Dokładna mapa atrakcji do sprawdzenia na ESKA.pl!

24 czerwca 2017, 19:00
Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 to wydarzenie, które fani boksu śledzą z wypiekami na twarzy. Na ESKA.pl znajdziecie wyniki walk, które zobaczymy 24 czerwca podczas gali.

24 czerwca 2017, 18:59
Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Najpierw rockowy pazur i chwytliwe, gitarowe melodie. Później jamajskie rytmy i słoneczna aura na długo po zmroku. Shaggy, Mesajah, Maleo Reggae Rockers, Lao Che i inni zadbali o to, by Oświęcim rozpalił się do czerwoności w tym muzycznym pojedynku o festiwalową publiczność. Wygrali wszyscy, z fanami TLFO na czele!

24 czerwca 2017, 15:53
Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana już teraz na ESKA.pl 

24 czerwca 2017, 15:53

Wygraj Aparat Fotograficzny!! Rusza Konkurs Hydropolis!! Szczegóły >>Akcja partnerska

Super Promocja Wakacyjna! Ogarnij Lato Z CityFit!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy